Ako na nádchu u bábätka

Dospelákov síce potrápi, ale nie je to nič vážne a za chvíľku je preč. U bábätka sa z nej však môže stať vážny problém. Reč je o nádche, o ktorej ľudové porekadlo tvrdí, že neliečená trvá sedem dní, liečená týždeň.

blog-ryma.jpg

Ako je to teda u našich najmenších, máme ju liečiť, alebo nie? A kedy s „obyčajnou“ nádchou ísť už radšej k lekárovi?

Na začiatok je dobré si vyjasniť jednu vec. Nádcha ako choroba sa v podstate liečiť nedá. Ale rôznymi opatreniami môžeme veľmi účinne pomôcť tomu, aby sa chorý cítil lepšie.

Čím sa líši nádcha u dospelého a u dojčiat

U bábätiek sú v porovnaní s dospelým najväčším problémom 3× užšie horné cesty dýchacie, čo im sťažuje dýchanie. Sliznica bábätka je navyše náchylnejšia na opuchnutie. Dojčatá kvôli špeciálnej anatómii hrtana nevedia dýchať ústami minimálne do troch mesiacov veku.

„Pokiaľ nemôže dýchať nosom, môže sa bábätko začať dusiť, môže dôjsť k zástave dychu a ‚obyčajná‘ nádcha sa tak môže stať príčinou apnoe,“ hovorí detská lekárka MUDr. Lucie Skálová.

Čo bábätku pomáha

Pri nádche výrazne pomáha odsávanie hlienov špeciálnou odsávačkou určenou pre bábätká. „Najúčinnejšia je odsávačka na vysávač. Má špeciálny nadstavec, ktorý priložíte ku koncu nosného vchodu (najprv k jednej nosnej dierke a potom k druhej). Nemusíte sa báť, že by ste bábätku ublížili, nadstavec vás hlbšie do nosového vchodu nepustí, len naozaj na okraj. Ďalej existujú ďalšie typy nosových odsávačiek, napr. na odsávanie ústami, ale nie sú také výkonné. Odsávačka na vysávač je navyše rýchla, odsávanie tým pádom trvá kratšie,“ doplňuje MUDr. Skálová.

K zvlhčeniu sliznice (vhodné aj tesne pred odsatím) je dobré použiť roztok morskej vody alebo Vincentku vo forme nosového spreja. Oboje zoženiete v lekárni. (Pri pretrvávajúcej nádche je možné kombinovať morskú vodu aj s nosovými kvapkami – napr. Nasivin s nižšou koncentráciou než pre dospelého).

Bábätku pomôže aj vypodloženie nohou postele tak, aby bábätko spalo na šikmej ploche s vyvýšenou hlavičkou. Dýchať sa mu bude lepšie aj vďaka zvlhčenému vzduchu v miestnosti, kde odpočíva. K tomu pomôže zvlhčovať vzduchu alebo obyčajná plienka alebo uterák prehodený cez radiátor alebo bočnice postieľky.

Na čo nezabudnúť

Kvôli ťažšiemu dýchaniu a tomu, že sa nemôže nadýchnuť ústami, môže bábätko trpieť nechutenstvom alebo sa pri dojčení nezvládne dostatočne napiť. Strážte preto, koľko mlieka alebo iných tekutín bábätko vypije. Ak má bábätko menej než štyri mokré plienky cez deň, je spavé a apatické a má suchú pokožku, zájdite rýchlo k lekárovi. Dehydratácia je u bábätiek veľmi nebezpečná.

Kedy ísť s bábätkom k lekárovi

Chybu rozhodne neurobíte, keď u bábätka do troch mesiacov veku prekonzultujete nádchu s lekárom zakaždým, keď sa objaví. Ak je už bábätko väčšie, k lekárovi zájdite, keď sa nádcha sfarbí do zelena alebo do žlta a keď máte podozrenie na ďalšie komplikácie. Potom už domáce liečenie stačiť nebude.

Ak je nádcha bakteriálneho pôvodu, lekár môže predpísať antibiotiká vo forme nosových kvapiek a v prípade sekundárnej infekcie preliečiť ďalšie príznaky choroby. Pri komplikáciách, ako je zápal stredného ucha alebo vedľajších nosných dutín, vás potom pediater pošle k odborníkom na ORL (otorinolaryngológia – nosné, ušné a krčné).

Zdieľať článok

Ďalší článok

Zo slovníka pojmov

M

Monitor dychu

Monitor dychu je prístroj, ktorý v spánku stráži dych bábätka a slúži ako prevencia pred syndrómom… viac...

Opýtali ste sa lekárky

MMR očkovanie

Dobrý deň, Chcela by som sa spýtať, či je veľké riziko nákazy dieťaťa osýpkami/mumpsom/rubeolou v… viac...

Prečítajte si ďalšie články

Zdravie a detské choroby

Buďte overeným predajcom Nanny

Staňte sa súčasťou Nanny Family a ponúknite maminkám unikátny produkt, ktorý im zaistí pokojný spánok a bezpečie pre to najcennejšie- ich dieťa. Dobre vykonanú prácu si vážime a našim partnerom ponúkame podporu a dlhodobý rast.

Vitajte u nás

Staňte sa členom Nanny tímu

Ste maminka, ktorá náš monitor dychu používala pre svoje bábätko alebo sa Vám zdá náš produkt jednoducho skvelý? Chcete si privyrobiť? Ste influencerka a chcete zachrániť život dieťaťa?

Pridajte sa k nám