Čo vás čaká v prvom roku u detského lekára

S novorodeným bábätkom sa váš detský lekár zoznámi do troch dní po príchode domov z pôrodnice. Na základe zdravotného stavu bábätka potom určí termín ďalšieho vyšetrenia, obvykle za dva týždne. Ďalšia kontrola vás čaká približne v 6 týždňoch veku bábätka.

blog-prvni-rok-u-lekare.jpg

Počas prvého roku prezrie pediater zdravé bábätko celkovo 9×. V prvých šiestich mesiacoch vás pozve na kontrolu raz za mesiac, v druhom polroku približne raz za dva mesiace. Pokiaľ je bábätko zdravé a dobre prospieva, častejšie kontroly nie sú potrebné. V prípade, že sa bábätko narodilo predčasne alebo má nejaké zdravotné komplikácie, na početnosti prehliadok sa s vami dohodne individuálne.

Priebeh kontroly

Pri každej štandardnej prehliadke lekár urobí kompletné klinické vyšetrenie. „Opýta sa, či dojčíte, popr. či dokrmujete, alebo kŕmite umelým mliekom. U starších detí sa bude zaujímať o to, čo už dieťa je a koľko toho zje. Dieťa zváži, zmeria a zmeria obvod hlavy. Urobí komplexné fyzikálne vyšetrenie, teda skontroluje veľkosť fontanely, pevnosť záhlavia, dutinu ústnu, popr. prerezávanie zubov u starších detí. Vypočuje srdce a pľúca, prehmatá bruško, u novorodencov skontroluje pupok, vyšetrí tep na femorálnych tepnách a prezrie kožu a genitál dieťaťa. Bude zisťovať hydratáciu dieťaťa a u bábätiek do 3 mesiacov vyskúša reflexy, napr. Moorov reflex. Potom sa vás opýta, čo dieťa dokáže, teda skontroluje psychomotorický vývoj. Je stanovené, čo by malo dieťa zhruba vedieť v danom veku. Či napríklad sleduje hračky, či sa otočí za zvukom alebo sa pretočí na bruško a na chrbát, či sa naťahuje po hračkách a podobne,“ približuje detská lekárka MUDr. Lucie Skálová.

Okolo 3. mesiaca veku je štandardne bábätko očkované podľa tzv. očkovacieho kalendára. Odklad očkovania alebo akákoľvek výnimka záleží na dohode a posúdení konkrétnej situácie lekárom.

Priestor na poradu

Pri preventívnych prehliadkach sa s lekárom tiež môžete poradiť o čomkoľvek, čo sa týka zdravia a starostlivosti o bábätko. „Rodičia sa najčastejšie pýtajú na dojčenie, prikrmovanie umelou výživou, príkrmy ako také a čo a kedy zavádzať (viac o príkrmoch sa dozviete v článku tu), na starostlivosť o kožu, na typy a termíny očkovania, na starostlivosť o pravidelnú stolicu alebo ako bábätko kúpať a kedy strihať nechty,“ doplňuje MUDr. Skálová.

Zdieľať článok

Ďalší článok

Zo slovníka pojmov

F

Falošný poplach

Falošný poplach nastane, keď monitor spustí alarm, ale bábätko normálne dýcha. K tomu dochádza v… viac...

Opýtali ste sa lekárky

Nanny monitor

Dobry den, chcela by som sa spytat.chcela som kupit monitor uz pouzity,avsak pouzivany bol zhruba… viac...

Prečítajte si ďalšie články

Zdravie a detské choroby

Buďte overeným predajcom Nanny

Staňte sa súčasťou Nanny Family a ponúknite maminkám unikátny produkt, ktorý im zaistí pokojný spánok a bezpečie pre to najcennejšie- ich dieťa. Dobre vykonanú prácu si vážime a našim partnerom ponúkame podporu a dlhodobý rast.

Vitajte u nás

Staňte sa členom Nanny tímu

Ste maminka, ktorá náš monitor dychu používala pre svoje bábätko alebo sa Vám zdá náš produkt jednoducho skvelý? Chcete si privyrobiť? Ste influencerka a chcete zachrániť život dieťaťa?

Pridajte sa k nám