Kedy ísť s bábätkom k lekárovi

Imunita dieťaťa sa v prvých mesiacoch života iba vyvíja. Je preto teda celkom bežné, keď bábätko v prvom roku niekoľkokrát prekoná nachladenie alebo horúčkovité ochorenie. U novorodenca konzultujte s lekárom akúkoľvek zmenu zdravotného stavu, u starších bábätiek záleží od závažnosti ťažkostí. Čo to presne znamená a ako zistiť, že už je čas na návštevu lekára? Opýtali sme sa priamo detskej lekárky MUDr. Lucie Skálovej.

blog-kdy-k-lekari.jpg

Ako je to s novorodencami, teda bábätkami do veku jedného mesiaca? Kedy presne vyhľadať lekára?

Ak novorodenec začne mať akékoľvek problémy s pitím, horšie sa chytá prsníka, odmieta piť, menej močí, neutíšiteľne plače dlhšie ako hodinu vkuse, objaví sa vyrážka na koži, horšie dýcha, má teplotu nad 38 °C rektálne po odpočítaní alebo opakovane meranú zvýšenú teplotu (nad 37,5 po odpočítaní), bolo by vhodné, aby ho ešte v ten istý deň, najneskôr do 24 hodín prezrel pediater.

Čo dojčatá od jedného mesiaca do jedného roka, s akými ťažkosťami ísť k lekárovi a čo zvládneme doma sami?

Nedá sa odpovedať jednoznačne celkom všeobecne, ale v podstate platí to, čo pri novorodencoch, len pri horúčke si môžeme dovoliť ísť k lekárovi až po 2, 3 dňoch trvania horúčky nad 38 °C za predpokladu, že dieťa je inak čulé, dostatočne pije a močí, nemá vyrážky. V prípade akýchkoľvek pochybností je lekára vhodné navštíviť skôr alebo s ním stav prekonzultovať telefonicky.

Na čo sa u lekára pripraviť? Ako bude vyšetrenie chorého dieťaťa prebiehať? Máme vziať so sebou moč, alebo to nie je potrebné?

Záleží na tom, s akými ťažkosťami prídete. Všeobecne sa vás lekár vždy opýta, ako dlho daný stav trvá, ako sa vyvíja, či sú k nemu pridružené teploty/horúčky/aké vysoké, ako dieťa pije a je, či vracia, má hnačku, prípadne kašle, akú má nádchu atď. Podľa ochorenia a veku dieťaťa, u menších detí, novorodencov a dojčiat sa navyše pýta, či majú úbytok hmotnosti a o koľko, či mal alebo má niekto v rodine podobné ťažkosti, prípadne bábätko odváži.

Ďalej dieťa vyšetrí – popočúva srdce a pľúca, prezrie krk, prezrie pokožku, prípadne prehmatá bruško alebo prezrie uši. Na základe svojho vyšetrenia vás môže lekár ďalej odoslať na špecializované vyšetrenie – napr. na ORL, röntgen a podobne.

Prípadne môže vyšetriť v ordinácii moč alebo CRP (CRP čiže C-Reaktívny proteín je bielkovina tvorená v pečeni, ktorá narastá veľmi rýchlo v prípade zápalových procesov). Ďalej môže vykonať strep test pri bolesti hrdla – záleží od vybavenia ordinácie. CRP je orientačná metóda a nie je potrebné ho robiť vždy, je to vždy na uvážení lekára.

Moč je vhodné so sebou vziať na vyšetrenie, ak trvajú teploty nad 38 °C dlhšie ako 3 dni. Ak môžete, vezmite so sebou prvý ranný moč, k lekárovi by ste ho mali doniesť najneskôr do 2 hodín. Moč by mal byť odchytený do vyvarenej nádobky, odchytáva sa stredný prúd, najlepšie po osprchovaní a riadnom umytí genitálií.

V zimných mesiacoch majú deti často nádchu. Kedy ísť s nádchou k lekárovi?

Záleží to od veku dieťaťa a od celkového stavu dieťaťa.  Najprv doma liečime pomocou základných opatrení: odsávanie, zvlhčený vzduch, zvýšená poloha, dostatok tekutín, morská voda, prípadne nosové kvapky. Ak sa stav dieťaťa zhoršuje alebo sa pridajú teploty, kašeľ a pod., navštívte lekára.

A čo kašeľ, tiež častá zdravotná komplikácia u detí. Kedy ho zvládneme doma a kedy už je namieste konzultácia s lekárom?

Ak sa kašeľ zhoršuje, alebo dieťa dýcha voľne, stačí vyšetrenie lekárom o 3 dni. Ak by vznikla akútna dýchavičnosť, je potrebné okamžité vyšetrenie lekárom.

Zdieľať článok

Ďalší článok

Zo slovníka pojmov

Z

Zdravotné indikácie

Monitor dychu je vhodný pre všetky bábätká, pretože zákernosť syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS… viac...

Opýtali ste sa lekárky

Ockovanie

Dobrý deň. Je očkovanie proti zltacke povinné?A ak áno v ktorom roku sa s očkovaním začalo? Syn je… viac...

Prečítajte si ďalšie články

Zdravie a detské choroby

Buďte overeným predajcom Nanny

Staňte sa súčasťou Nanny Family a ponúknite maminkám unikátny produkt, ktorý im zaistí pokojný spánok a bezpečie pre to najcennejšie- ich dieťa. Dobre vykonanú prácu si vážime a našim partnerom ponúkame podporu a dlhodobý rast.

Vitajte u nás

Staňte sa členom Nanny tímu

Ste maminka, ktorá náš monitor dychu používala pre svoje bábätko alebo sa Vám zdá náš produkt jednoducho skvelý? Chcete si privyrobiť? Ste influencerka a chcete zachrániť život dieťaťa?

Pridajte sa k nám