Prvé zúbky

Prvé zúbky sa začínajú tlačiť okolo šiesteho mesiaca. A okolo tretieho roku sú už všetky „mliečňaky“ na svete. Deti majú v tomto veku celkovo 20 dočasných zúbkov, v hornej aj spodnej čeľusti sú vždy 4 rezáky, 2 očné zuby, 4 stoličky. A čo vás čaká pred tým, než sa váš smejko zazubí?

blog-zoubky.jpg

Možno vám do smiechu zakaždým nebude, ale spoločne sa týmto niekedy náročným obdobím určite statočne prehryziete.

Obvykle medzi 6. a 8. mesiacom veku sa ako prvé vytlačia dva dolné rezáky alebo jednotky. Ďalšie zúbky rastú väčšinou od stredu ku krajom. Ako posledné rastú medzi druhým a tretím rokom stoličky. K výmene mliečnych zúbkov za stály chrup dochádza obvykle medzi šiestym a štrnástym rokom.

Veľké malé trápenie

Rast zubov, bohužiaľ, bábätká často zle nesú. Okrem zvýšeného slinenia ich trápia začervenané a opuchnuté ďasná, niekedy teplota alebo hnačka. Bábätko je podráždené, zle je a ešte horšie spí. Prebdeté noci pri raste očných zubov alebo stoličiek zažije, bohužiaľ, veľa rodičov.

Čo pomáha

Väčšine bábätiek od bolesti aspoň trochu uľavia rôzne hryzadlá alebo chladidlá, ktoré sa dajú schladiť v chladničke. (Pozor, nikdy ich nedávajte do mrazničky!) Pokiaľ bábätko nechce jesť, ponúknite mu studenšie jedlo, ktoré nemusí hrýzť, napríklad jogurt alebo ovocnú desiatu.

A keď už je veľmi zle, môžete skúsiť bolesť utlmiť gélom na ďasná. V ponuke sú rôzne druhy, hocikedy majú však rôznu účinnosť. Najlepšie je gél vyskúšať, ale nezabudnite dodržať správne dávkovanie. V prípade akýchkoľvek pochybností sa poraďte s detským lekárom. To platí aj v prípade, keď sa rozhodnete dieťaťu podať lieky s paracetamolom (Paralen, Panadol v čapíkoch alebo suspenziu) na tlmenie bolesti.

Na čo slúžia

Mliečne zuby nie sú len na parádu a úsmevy. Službu plnia pri prežúvaní jedla, vyslovovaní a pomáhajú aj k správnemu vývoju čeľusti a ovplyvňujú postavenie stálych zubov. Preto je potrebné sa o ne dobre starať a zabrániť ich predčasnému vypadnutiu.

Chcem kontaktovať Nanny

Napíšte nám

*

*

*Položky označené hviezdičkou * sú povinné.
Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679, o ochrane fyzických osôb v súvislosti so spracovaním osobných údajov a voľného pohybu osobných údajov, v platnom znení.

Zdieľať článok

Aký je váš názor na "Prvé zúbky"?

Napísať názor

*

*

*

Polia označené * sú povinné

Ďalší článok

Zo slovníka pojmov

F

Falošný poplach

Falošný poplach nastane, keď monitor spustí alarm, ale bábätko normálne dýcha. K tomu dochádza v… viac...

Opýtali ste sa lekárky

Nanny monitor

Dobry den, chcela by som sa spytat.chcela som kupit monitor uz pouzity,avsak pouzivany bol zhruba… viac...

Prečítajte si ďalšie články

Zdravie a detské choroby
foto-hana.png

Kariéra s Nanny

Nanny predávam v Taliansku už 5 rokov a som nadšená. Konečne som skĺbila starostlivosť o rodinu s prácou, ktorá mi prináša radosť.

Hana, mamička a predajca Nanny v Taliansku

Viac o kariére s Nanny