Prvé zúbky

Prvé zúbky sa začínajú tlačiť okolo šiesteho mesiaca. A okolo tretieho roku sú už všetky „mliečňaky“ na svete. Deti majú v tomto veku celkovo 20 dočasných zúbkov, v hornej aj spodnej čeľusti sú vždy 4 rezáky, 2 očné zuby, 4 stoličky. A čo vás čaká pred tým, než sa váš smejko zazubí?

blog-zoubky.jpg

Možno vám do smiechu zakaždým nebude, ale spoločne sa týmto niekedy náročným obdobím určite statočne prehryziete.

Obvykle medzi 6. a 8. mesiacom veku sa ako prvé vytlačia dva dolné rezáky alebo jednotky. Ďalšie zúbky rastú väčšinou od stredu ku krajom. Ako posledné rastú medzi druhým a tretím rokom stoličky. K výmene mliečnych zúbkov za stály chrup dochádza obvykle medzi šiestym a štrnástym rokom.

Veľké malé trápenie

Rast zubov, bohužiaľ, bábätká často zle nesú. Okrem zvýšeného slinenia ich trápia začervenané a opuchnuté ďasná, niekedy teplota alebo hnačka. Bábätko je podráždené, zle je a ešte horšie spí. Prebdeté noci pri raste očných zubov alebo stoličiek zažije, bohužiaľ, veľa rodičov.

Čo pomáha

Väčšine bábätiek od bolesti aspoň trochu uľavia rôzne hryzadlá alebo chladidlá, ktoré sa dajú schladiť v chladničke. (Pozor, nikdy ich nedávajte do mrazničky!) Pokiaľ bábätko nechce jesť, ponúknite mu studenšie jedlo, ktoré nemusí hrýzť, napríklad jogurt alebo ovocnú desiatu.

A keď už je veľmi zle, môžete skúsiť bolesť utlmiť gélom na ďasná. V ponuke sú rôzne druhy, hocikedy majú však rôznu účinnosť. Najlepšie je gél vyskúšať, ale nezabudnite dodržať správne dávkovanie. V prípade akýchkoľvek pochybností sa poraďte s detským lekárom. To platí aj v prípade, keď sa rozhodnete dieťaťu podať lieky s paracetamolom (Paralen, Panadol v čapíkoch alebo suspenziu) na tlmenie bolesti.

Na čo slúžia

Mliečne zuby nie sú len na parádu a úsmevy. Službu plnia pri prežúvaní jedla, vyslovovaní a pomáhajú aj k správnemu vývoju čeľusti a ovplyvňujú postavenie stálych zubov. Preto je potrebné sa o ne dobre starať a zabrániť ich predčasnému vypadnutiu.

Zdieľať článok

Ďalší článok

Zo slovníka pojmov

K

Kalibrácia

V snímacej podložke je senzor, ktorý zachytí aj tie najjemnejšie pohyby bábätka. Jeho životnosť je… viac...

Opýtali ste sa lekárky

Degan a Helicid i.v. a dojcenie

Dobrý deň, v nad ránom mi intravenozne podali 1ampl Degan a 400mg Helicid. Dcérka má 11 mesiacov,… viac...

Prečítajte si ďalšie články

Zdravie a detské choroby

Buďte overeným predajcom Nanny

Staňte sa súčasťou Nanny Family a ponúknite maminkám unikátny produkt, ktorý im zaistí pokojný spánok a bezpečie pre to najcennejšie- ich dieťa. Dobre vykonanú prácu si vážime a našim partnerom ponúkame podporu a dlhodobý rast.

Vitajte u nás

Staňte sa členom Nanny tímu

Ste maminka, ktorá náš monitor dychu používala pre svoje bábätko alebo sa Vám zdá náš produkt jednoducho skvelý? Chcete si privyrobiť? Ste influencerka a chcete zachrániť život dieťaťa?

Pridajte sa k nám