Nanny priamo od výrobcu

Iba u nás kúpou monitoru dychu bábätka prispievate do nemocníc

Časté otázky

Pred kontaktovaním našej zákazníckej linky si, prosím, prečítajte časté otázky – väčšina ich už bola zodpovedaná. Otázky sú rozdelené podľa toho, na čo sa nás rodičia najčastejšie pýtajú pred kúpou a ak už Nanny používajú.

Ako sa Nanny líšia od ostatných monitorov dychu?

Monitor dychu Nanny je certifikovaný zdravotnícky prostriedok. To znamená, že spĺňa veľmi prísne požiadavky a používa sa aj v pôrodniciach.

Nanny vyrába v Českej republike firma JABLOTRON, ktorá je známa svojimi špičkovými alarmami. Pri výrobe monitorov dychu používame najmodernejšie technológie a každý kus starostlivo testujeme.

Snímacia podložka je so svojimi rozmermi 305 × 500 × 15 milimetrov najväčšia na trhu. Vďaka tomu vám do postieľky stačí len jedna podložka a nemusíte ich napájať viac. Pokiaľ bábätko často spinká ešte na ďalšom mieste, môžete si dokúpiť náhradnú podložku.

Monitor dychu má veľmi nízku spotrebu energie, preto nie je obvykle nutné počas používania meniť batérie.

Je možné kúpiť Nanny z druhej ruky?

Pokiaľ je snímacia podložka staršia než dva roky, nekupujte ju. Po tomto čase môže kvôli opotrebeniu alebo nesprávnemu zaobchádzaniu senzor stratiť svoju citlivosť a podložka by sa nemala ďalej používať. Podložku nie je možné kalibrovať.

Opatrnosť sa vyplatí aj pri nákupe Nanny mladšej ako dva roky. Nikdy neviete, ako sa pôvodní majitelia k výrobku správali. Ak im napríklad podložka spadla na zem, mohol sa senzor poškodiť.

Ak predsa len máte staršiu Nanny, monitorovaciu jednotku môžete ďalej používať, ale dokúpte si k nej novú podložku. Keď všetko zapojíte do zostavy, vložte nové batérie. Ak jednotka pípne a prebliknú všetky diódy, je v poriadku a môžete ju používať.

Ako správne monitorovať dvojčatá?

Každé bábätko potrebuje vlastnú podložku aj monitorovaciu jednotku v samostatnej postieľke. Keby dvojčatá spali spoločne len na jednej podložke, jedno by mohlo prestať dýchať, ale monitor by si myslel, že je všetko v poriadku, pretože by cítil dych druhého dieťaťa.

Ako vybrať správny matrac?

Na výšku by detský matrac nemal mať viac než dvanásť centimetrov. Pokiaľ by bola príliš silná, snímacia podložka by nemusela dobre zachytiť pohyby bábätka. Takisto neodporúčame používať matrace z tvrdého materiálu, ako je penový polystyrén a pod. Tieto materiály totiž zachytávajú vibrácie, ktoré sa šíria vzduchom, a môžu monitor pliesť.

Ak ešte detský matrac nemáte, kúpte si ho u nás spolu s monitorom dychu Nanny:

 • český polyuretánový matrac NANNY BABY

 • český matrac NANNY Happy Kids z maximálne priedušného materiálu Dryfeel

Oba tieto matrace sme testovali s monitorom dychu Nanny a perfektne spolu fungujú.

Ako spoznáme, či nový monitor dychu správne funguje?

 1. Podľa návodu nainštalujte Nanny do postieľky.

 2. Vložte do monitorovacej jednotky batérie, ktoré sú súčasťou balenia.

 3. Zapnite monitor dychu.

 4. Po každom zapnutí sa automaticky urobí test funkčnosti – krátko prebliknú všetky kontrolky a monitor pípne.

 5. Podložku otestujte najlepšie priamo s bábätkom. Dajte ho do postieľky a sledujte, ako bliká zelená kontrolka. Tá signalizuje, že je všetko v poriadku.

 6. Nechajte monitor dychu zapnutý a dieťatko vyberte. Postieľky sa nedotýkajte, prístroj by mohol vnímať vaše pohyby a váš dych.

 7. Kontrolka bude ešte chvíľu zeleno blikať, kým pohyby odznejú.

 8. Približne po dvadsiatich sekundách pokoja sa rozsvieti červené svetlo a spustí sa alarm.

 9. Vypínačom monitor dychu vypnite.

Je používanie monitora dychu Nanny bezpečné?

Nanny je certifikovaný zdravotnícky prostriedok. Jej výroba a predaj sa riadia zákonom č. 268 o zdravotníckych prostriedkoch, ktorý vychádza zo smernice Európskej rady 93/42 EHS.

O kontrolu sa v oblasti zdravotníckych prostriedkov stará Ministerstvo zdravotníctva ČR a Štátny ústav pre kontrolu liečiv, v ktorého registri je monitor dychu zalistovaný. Každý rok odborníci v nezávislom audite kontrolujú, či Nanny stále spĺňa kritériá pre zdravotnícke prostriedky.

Na trhu je v ponuke aj mnoho monitorov dychu, ktoré nie sú certifikovanými zdravotníckymi prostriedkami. Ich hlavnou nevýhodou je to, že funkciu monitorovania dychu deklarujú iba ako doplnkovú a pri testovaní a distribúcii nemusia spĺňať také prísne pravidlá ako Nanny.

Je Nanny skutočne spoľahlivá?

Áno, pri každom zapnutí robí záťažový test batérie. Prebliknú všetky tri kontrolky a monitor dychu pípne. Vďaka tomu spoznáte, že je všetko v poriadku. Pokiaľ začne batéria slabnúť, prístroj vás včas upozorní blikaním červenej kontrolky. Ak by hrozilo vybitie batérie, prístroj sa vôbec nespustí. Preto sa nemusíte báť, že k vypnutiu dôjde samovoľne počas spánku bábätka.

Akú vyžaduje monitor dychu údržbu?

Žiadna špeciálna údržba okrem prípadnej výmeny batérií nie je potrebná. Z času na čas iba skontrolujte, či sa medzi podložkou a matracom nezráža vlhkosť. Odporúčame dať občas matrac vyvetrať alebo ho v postieľke otočiť. Matrac môžete otočiť tak, že časť, kde má bábätko obvykle hlavičku, dáte k „nohám“. Alebo skúste matrac obrátiť hornou stranou k roštu.

Ak sa podložka zašpiní, vyčistite ju mierne navlhčenou handrou alebo antibakteriálnym obrúskom, ktorý je súčasťou balenia. Rozhodne podložku neumývajte pod sprchou alebo na ňu nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky.

Aká je na Nanny záruka?

Záručná lehota je dva roky. Pokiaľ nie je v tejto lehote niečo v poriadku, zadarmo Nanny opravíme alebo vymeníme. Podložky staršie ako dva roky už nie je možné servisovať, pretože senzor stráca svoju citlivosť. Pokiaľ chcete monitor používať aj naďalej, odporúčame nákup novej podložky.

Zoženieme Nanny aj v kamennom obchode?

Monitor dychu pre bábätká kúpite v jednom z kamenných obchodov našich partnerov alebo v našom e-shope. Nákup v našom internetovom obchode má tú výhodu, že nakupujete priamo od výrobcu a prispievate tým na Nanny do nemocníc zadarmo.

Je možné Nanny použiť pre druhé dieťa?

Životnosť snímacej podložky je dva roky, potom stráca citlivosť a neodporúčame ju ďalej používať. Stačí, keď si pre druhé bábätko dokúpite novú podložku, ktorú pripojíte k pôvodnej monitorovacej jednotke.

Po zapojení vložte nové batérie a jednotku zapnite. Pokiaľ pípne a všetky diódy prebliknú, je všetko v poriadku a môžete Nanny ďalej používať.

Ako poskytnúť novorodencovi alebo dojčaťu prvú pomoc?

Pokiaľ Nanny spustí alarm, postupujte podľa nasledujúceho návodu.

Zistite stav vedomia

 1. Bábätko hlasno oslovte.

 2. Pokiaľ sa neprebudí, poškriabte ho alebo pobúchajte po chodidle.

 3. Takisto mu môžete niekoľko sekúnd trieť chrbát dlaňou.

 4. Ak bábätko na žiadne z týchto podnetov nereaguje, je v bezvedomí.

 5. Ak je na mieste ešte ďalší človek, požiadajte ho, nech zavolá záchranku na čísle 155 alebo cez európske číslo tiesňového volania 112. Vy zatiaľ začnite s resuscitáciou podľa nasledujúceho návodu.

 6. Ak ste na mieste sami, začnite ihneď s oživovaním. Ak ani po 60 sekundách bábätko nezačne dýchať, zavolajte záchranku a potom ďalej pokračujte s resuscitáciou.

Uvoľnite dýchacie cesty

 1. Bezvedomie mohlo spôsobiť dusenie sa vlastnými zvratkami alebo iným predmetom. Skontrolujte dieťaťu ústa a vytiahnite všetko, čo do nich nepatrí.

 2. Jednu ruku položte bábätku na čelo a mierne mu zakloňte hlavičku. Prstami druhej ruky jemne podvihnite bradu.

 3. Týmto manévrom dieťaťu spriechodníte dýchacie cesty a v niektorých prípadoch sa dýchanie samo obnoví.

 4. Pod ramenami podložte bábätko napríklad dekou, aby ste udržali otvorené dýchacie cesty.

Zaistite dýchanie

 1. Počúvaním alebo pohľadom zistite, či bábätko začalo dýchať.

 2. Ak nie, začnite s umelým dýchaním.

 3. Jednou rukou na čele a druhou na brade udržujte záklon hlavičky. Svojimi ústami obomknite pery aj nos dieťaťa.

 4. Urobte dve až päť umelých dýchaní. Minimálne dva vdychy musia byť dostatočne účinné.

 5. Spoznáte to podľa toho, že sa pri vdychu zdvihol hrudník bábätka a pri výdychu poklesol.

 6. Hrudník by sa mal pohybovať približne rovnako, ako keby dieťa dýchalo samo. Dávajte si preto pozor, aby ste nevdychovali príliš málo (hrudník sa nehýbe), alebo príliš veľa (nedýchajte proti výraznejšiemu odporu).

 7. U novorodenca (do jedného mesiaca veku) urobte tridsať vdychov za minútu (jeden vdych za dve sekundy), u dojčaťa (od mesiaca do jedného roka veku) dvadsať vdychov za minútu (jeden vdych za tri sekundy).

Zaistite krvný obeh

 1. Pokiaľ novorodenec ani po tridsiatich umelých nadýchnutiach prirodzene nedýcha a nehýbe sa, začnite s nepriamou srdcovou masážou.

 2. Bábätko musí ležať na chrbte na pevnej podložke.

 3. Priložte koniec svojho ukazováčika a prostredníka asi jeden a pol centimetra pod pomyselnou spojnicou prsných bradaviek (koniec hrudnej kosti).

 4. Alebo môžete obomknúť hrudník rukami a stláčať hrudnú kosť prekríženými palcami alebo dvoma prstami.

 5. Hrudník stlačte o dva až tri centimetre (približne o tretinu jeho predozadného priemeru).

 6. U novorodenca stlačte hrudník vo frekvencii 120-krát za minútu, u dojčaťa vo frekvencii 100-krát za minútu.

 7. Pri resuscitácii dodržujte nasledujúce pomery. U novorodenca urobte jeden vdych a potom tri stlačenia hrudníka. Potom opakujte. U dojčaťa urobte dva vdychy a následne tridsať stlačení hrudníka.

 8. Pokiaľ sú na mieste dvaja záchrancovia, dodržujte u dojčaťa pomer dva vdychy a pätnásť stlačení hrudníka. Vždy dýchate alebo stláčate hrudník, ale nerobíte obe aktivity zároveň.

 9. Po každých troch až piatich cykloch skontrolujte, či bábätko nezačalo dýchať.

 10. V resuscitácii pokračujte až do príjazdu záchranárov alebo do svojho úplného vyčerpania.

Uloženie do stabilizovanej polohy

 1. Ak sa vám podarilo bábätko oživiť, uložte ho do stabilizovanej polohy.

 2. Držte dieťa na svojom predlaktí, s tvárou k sebe a hlavičkou mierne sklonenou.

 3. V tejto polohe nehrozí, že dieťatku zapadne jazyk alebo že sa bude dusiť zvratkami.

 4. Strážte, či dieťa dýcha. Pokiaľ začne modrieť alebo chytať sivastú farbu, je to známka, že sa mu opäť zastavil krvný obeh.

 5. Dávajte pozor, aby sa bábätko nepodchladilo.

Zdroj:

 • ERC Guidelines for resuscitation 2010.

 • Prvá pomoc u detí – MUDr. Pavel Srnský, ČČK 2007.

  .

Spolu s Nanny dostanete v balení podrobný obrázkový návod, ako správne resuscitovať. Uložte ho neďaleko postieľky, nech ho máte v prípade potreby rýchlo k dispozícii.

Nebojte sa resuscitovať. Aj keď sa vám možno všetko nepodarí úplne predpisovo, výrazne zvýšite šance svojho dieťatka na prežitie.

Dobrou voľbou sú bezplatné kurzy prvej pomoci, na ktorých vás správny postup naučíme. Stačí si vybrať termín a prihlásit sa.

Ako dlho môžeme snímaciu podložku používať?

Plnú funkčnosť garantujeme počas dvoch rokov. Potom uplynie životnosť senzora v podložke a zníži sa jeho citlivosť. Dlhšie neodporúčame podložku používať.

Ako máme starú podložku ekologicky zlikvidovať?

Odneste ju do zberného dvora alebo ju vhoďte do červeného kontajnera, ktorý slúži na recykláciu drobného elektroodpadu. Odovzdať môžete aj nepotrebnú monitorovaciu jednotku. Pozrite sa, kde všade nájdete červené kontajnery.

Čo máme robiť, keď Nanny spustila poplach, ale dieťatko pravidelne oddychuje?

Matrac pravdepodobne zle prilieha na podložku. Kvôli tomu senzor nezaznamenal žiadny pohyb a vyhodnotil, že bábätko prestalo dýchať. Ďalšie podrobnosti a rady, ako tejto situácii predísť, nájdete v slovníku pojmov pri hesle falošný poplach.

Vybrali sme bábätko z postieľky, ale monitor dychu nespustil poplach. Ako je to možné?

Monitor pravdepodobne zaznamenal iné otrasy. Tieto záchvevy môžu mať niekoľko príčin:

 • Plávajúca podlaha alebo parkety prenášajú pohyby spôsobené chôdzou okolo postieľky. Stačí, keď nohy postieľky podložíte napríklad kúskami koberca, ktoré otrasy stlmia.

 • Pokiaľ je pri postieľke otvorené okno a vonku veľmi fúka, môže citlivý senzor tieto otrasy zaznamenať. Zatvorte okno a odstráňte tak tieto ruchy.

 • Postieľka sa opiera o chladničku alebo iný zdroj vibrácií. V tomto prípade je nutné ju premiestniť na pokojnejšie miesto.

Môžeme Nanny používať v kočíku, kolíske alebo v koši?

Monitor dychu používajte iba v situácii, keď kočík nie je v pohybe a nikto sa ho nedotýka. Pokiaľ napríklad spí bábätko v kočíku, ktorý stojí na chodbe, je všetko v poriadku.

Monitor dychu používajte len na pokojných miestach, kde nefúka vietor. Keby stál kočík napríklad na balkóne, citlivý senzor by mohol zachytiť mierne otrasy spôsobené vetrom a prístroj by tak nemusel zistiť, že dieťatko prestalo dýchať.

Preto je vždy dôležité monitor dychu otestovať. Zapnite ho v postieľke, ale bábätko do nej zatiaľ nedávajte. Keď po dvadsiatich sekundách spustí Nanny alarm, máte istotu, že nikde blízko nie je zdroj rušivých vibrácií.

Čo máme robiť, keď prístroj po zapnutí hlási vybité batérie?

Skontrolujte, či ste nepoužili dobíjacie batérie. Majú nižšie napätie a Nanny si kvôli tomu myslí, že sú vybité. Do monitora dychu používajte iba klasické alkalické batérie.

Monitor dychu už nereaguje na pohyby bábätka, ale predtým fungoval dobre. Čo sa stalo?

Dieťa pravdepodobne ťahalo za kábel, ktorý nebol správne pripevnený k postieľke, a poškodilo ho. Problém môže byť aj v podložke. Pokiaľ vám spadla na zem, mohol sa senzor zničiť. Keď zavoláte na našu zákaznícku linku 918 434 520, preškolený technik s vami prejde možné príčiny.

Ako máme postupovať, keď je prístroj pokazený?

V prípade poruchy prosím najskôr kontaktujte našu zákaznícku linku 918 434 520 - tu vám najlepšie a najrýchlejšie poradí, ako závadu odstrániť. Často nejde o chybu prístroja, ale o zlú inštaláciu.

Pokiaľ sa ukáže, že ide naozaj o technickú poruchu, výrobok (monitor aj podložku) reklamujte u predajcu, ktorý ho odošle do nášho servisu.

JABLOTRON ALARMS a.s.

Servis

Cihelná 5310/38

46605 Jablonec nad Nisou

Česká republika

Koľko stojí oprava monitora dychu Nanny a ako dlho trvá?

Všetky záručné aj pozáručné opravy vykonávame zadarmo. Vaším jediným nákladom tak bude poštovné do Českej republiky alebo cesta k vášmu predajci. Opravený monitor odošleme späť k Vám na naše náklady alebo do predajni. Ak by sa ukázalo, že chyba bola na našej strane a monitor je ešte v 2-ročnej záruke, náklady na zaslanie balíčka k nám Vám spätne uhradíme.

Opravovať možno iba kontrolnú jednotku. Snímacia podložka má dobu použiteľnosti 2 roky, potom je potrebné zakúpiť novú. Ak sa prejaví závada na podložke počas exspirácie, zadarmo Vám ju vymeníme.

Oprava monitoru dychu trvá zvyčajne jeden týždeň.

Je možno opravovať monitory Nanny na Slovensku?

Na Slovensku monitory nemožno opravovať, lebo citlivosť snímacie podložky je potrebné overiť na špeciálnom testery, ktorý je umiestnený iba vo výrobe a v centrálnom servise Jablotronu.

Názory rodičov

Zistite, aké skúsenosti majú ostatní rodičia s monitorom dychu Nanny

Prečítať si názory rodičov

Slovník pojmov

Čo znamená SIDS a čo si predstaviť pod pojmom kalibrácia? Prehľad pojmov, ktoré používame, nájdete tu.

Pozrieť sa do slovníka

Lekárka online

Bábätko zle spí alebo ho bolí bruško? Ako mu pomôcť, sa opýtajte mamičky a detskej lekárky MUDr. Lucie Skálovej.

Opýtať sa lekárky

foto-hana.png

Kariéra s Nanny

Nanny predávam v Taliansku už 5 rokov a som nadšená. Konečne som skĺbila starostlivosť o rodinu s prácou, ktorá mi prináša radosť.

Hana, mamička a predajca Nanny v Taliansku

Viac o kariére s Nanny